Dziś mamy: czwartek, 21-11-2024, a do końca roku pozostało: 41 dni
logo
pasek menu
»   Aktualności
»   O Firmie
»   Produkty i opisy
»   Środek na biegunkę krów
»   Środek na biegunkę prosiąt
»   Opinie naukowe
»   Dokumenty organizacyjne
»   Kontakt
pasek dolny

Aktualności
prosięta

Jak leczyć biegunkę u prosiąt?

Biegunka prosiąt to powszechny problem nękający hodowców. Niestety, jest ona nie do uniknięcia. Można jednak ograniczyć zarówno jej występowanie, jak i skutki, a także wpłynąć na skrócenie leczenia, jeśli zastosuje się odpowiednie środki zapobiegawcze i lecznicze. Oto garść porad na temat, jak radzić sobie z biegunką u prosiąt.

Dlaczego biegunka u prosiąt to problem dla hodowców?

Jeśli w stadzie wystąpi biegunka prosiąt, wiąże się to z problemami dla hodowcy. Począwszy od poważnych spadków przyrostów masy ciała, poprzez konieczność wdrożenia leczenia, kosztów weterynarza i preparatów leczniczych, aż po ryzyko utraty części trzody. Dlatego warto wdrażać procedury zapobiegające wystąpieniu biegunki, o ile to tylko możliwe, a w wypadku wystąpienia biegunki należy bardzo szybko reagować, podając odpowiednie środki na biegunkę, w zależności na jej przyczyny określone przez lekarza weterynarii.

Przyczyny zachorowań prosiąt na biegunkę – biegunki funkcjonalne
Generalnie wśród przyczyn zachorowania prosiąt na biegunkę mogą być choroby zakaźne, niezakaźne lub mieszane. Do przyczyn niezakaźnych zaliczyć można zmianę diety i to jest najczęstszy powód występowania biegunki u prosiąt, określany jako odrębna jednostka chorobowa – biegunka poodsadzeniowa. Biegunka wywołana zmianą diety pojawia się także, gdy zwierzęta po zmianie właściciela przechodzą na nową karmę.
Bardzo dobrym preparatem, który poprawia stan zdrowia zwierząt cierpiących na biegunkę niezakaźną, jest Bentawet P – naturalny środek, w którego składzie występują montmorylonit, tlenek cynku oraz zioła i dodatki smakowo-zapachowe. Środek ten warto stosować także profilaktycznie w okresie okołoodsadzeniowym, co zapobiegnie chorobom przewodu pokarmowego oraz chudnięciu zwierząt i przez to spadkowi ich wartości.

Choroby zakaźne wywołujące biegunkę u prosiąt

Inną częstą przyczyną zachorowalności na biegunkę prosiąt są infekcje bakteryjne i wirusowe. W przypadku oddziaływania patogenów na komórki nabłonkowe jelit następuje upośledzenie ich funkcjonowania, odwodnienie, spadek kondycji, a jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może dojść nawet do śmierci zwierzęcia. Najczęstsze patogeny to Escherichia coli, rotawirusy, Clostridium perfringens i Salmonella. Każdy z tych patogenów wywołuje nieco inne objawy, które może ocenić lekarz weterynarii i odpowiednio dobrać leczenie.

Bardzo istotne jest zapobieganie wystąpieniu biegunek zakaźnych wśród trzody chlewnej, gdyż koszt leczenia jest niewspółmiernie wysoki. Dlatego warto zwierzętom podawać środki wzmacniające ich odporność, w tym poddawać je szczepieniom ochronnym (najlepsze są autoszczepionki), lecz jest to pracochłonne. Dodatkowo warto ograniczyć czynniki stresotwórcze, zwłaszcza w trakcie transportu, ale także poprzez zapewnienie odpowiednich legowisk i dostępu do świeżej wody.
Zwierzętom należy podawać dobrej jakości paszę, odpowiednio bilansując dawkę pokarmową, zwłaszcza w odniesieniu do loch w okresie ciąży i karmienia. Bezwzględnie należy też dbać o warunki higieniczne, zarówno w chlewni, poprzez dokładne czyszczenie pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, jak i w środkach transportu, które powinny być regularnie myte. Z tym różnie bywa, a Bentawet P pomaga zapobiegać biegunkom nawet przy kiepskich warunkach zoohigienicznych. Zaleca się też czyszczenie magazynów pasz i ochronę ich przed gryzoniami, owadami i mrówkami.

pasek dolny