Biegunka u bydła i trzody to sytuacja, której zdecydowanie wolałby uniknąć każdy hodowca zwierząt. Jeśli bowiem trwa ona zbyt długo, może być naprawdę niebezpieczna w skutkach. Do czego może w praktyce prowadzić i jak skutecznie ją leczyć?
Jakie są przyczyny biegunek u bydła i trzody?
Zanim przejdziemy do skutków, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny takiej przypadłości. Czynników jest wiele, od chorobotwórczych bakterii, przez niewłaściwe żywienie, aż po stres zwierzęcia. Bardzo często za zakażenie odpowiadają jednak pałeczki jelitowe, w tym Salmonella choleraesuis oraz szczepy Escherichia coli.
Jakie są skutki biegunek u bydła i trzody?
Biegunka objawia się zwiększoną częstotliwością oddawania stolca, w skutek czego z organizmu zwierzęcia szybko wydalane są elektrolity. W praktyce doprowadza to do odwodnienia, które samo w sobie może być jeszcze niebezpieczniejsze, aniżeli sama biegunka. Jeśli przekroczy ono 12 proc., wówczas zazwyczaj dochodzi do śmierci zwierzęcia, dlatego też tak ważne jest szybkie zareagowanie na taką sytuację.
Z czego wynika osłabienie organizmu zwierzęcia?
Długo trwająca biegunka w sposób znaczący osłabia także organizmy bydła i trzody, w skutek czego zmniejszają się rezultaty odchowu zwierząt. Wynika to po prostu z wykorzystania dawki pokarmowej i zmniejszenia apetytu, do czego zazwyczaj prowadzi ta przypadłość. Dlatego też hodowcy powinni reagować jak najszybciej, jeśli dojdzie do pojawienia się biegunki. Na szczęście na rynku dostępne są środki na biegunkę dla krów, które mamy także w naszej ofercie. To mieszanka, która ma zadanie absorbować treść pokarmową, aktywizować układ odpornościowy bydła i trzody oraz zapobiegać tak negatywnemu w skutkach odwodnieniu.
Ważne jest to, aby taki produkt można było stosować razem z antybiotykami, co często jest niezbędne, jeśli stan zwierzęcia jest poważny.
Jak widać biegunki u bydła i trzody po prostu nie można ignorować, bowiem w skrajnych przypadkach może ona doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Na szczęście obecnie istnieją skuteczne preparaty, które w sposób bezpieczny pozwalają na zahamowanie biegunki, a jednocześnie wręcz uodparniają organizm. Warto więc mieć je w zanadrzu, aby w razie wystąpienia takiej przypadłości, móc jak najszybciej zareagować.